Zwykle gdy planuję jakiś nowy wyjazd wielu znajomych pyta mnie To nie jedziecie z biurem podróży? lub Jak sobie poradzicie na miejscu?. Moja odpowiedź jest bardzo prosta: Do odważnych świat należy. A tak poważnie to poniżej znajdziecie kilka przydatnych rad na temat samodzielnych wypraw w nieznane.

1. Wybierz miejsce do którego chciałbyś pojechać i sprawdź warunki klimatyczne w poszczególnych miesiącach. Z pomocą przyjdzie Ci Wikipedia, na której znajdziesz średnią temperaturę oraz średnią sumę opadów dla każdego miesiąca (np. klimat na Hawajach). Pamiętaj, że nie zawsze najlepszym czasem na urlop jest okres wakacyjny, czyli czerwiec-sierpień. W wielu miejscach temeratura wówczas będzie zbyt wysoka lub trafisz na porę deszczową. Ja osobiście najbardziej preferuję wyjazdy od października do marca – tak, aby nieco się dogrzać zimą.

Na Hawajach pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie
Na Hawajach pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie.

2. Śledź serwisy z aktualnymi ofertami i promocjami biletów lotniczych. Do najpopularniejszych w języku polskim należą fly4free.pl, loter.pl oraz mlecznepodroze.pl. Niejednokrotnie można tam upolować bilet za pół darmo. Ważne tylko, aby nie fixować się na jedną konkretną destynację i być otwatym na nowe kierunki. Zakupu biletu nie warto też zostawiać na później. Najlepsze oferty ograniczone są czasowo lub ilościowo. Pamiętaj też, że największe okazje wynikają z błędów taryfowych i wówczas oferta aktualna jest przez kilka godzin, a nawet minut.

3. Masz już bilet? Dobrze, czas zarezerwować nocleg. Kupując bilet przez pośredników typu expedia.com można otrzymać zniżkę na hotel w miejscu docelowym. Ceny hoteli są dla Ciebie za wysokie? Spóbuj znaleźć tańszy hostel. Z pomocą przyjdzie Ci booking.com. Ja osobiście polecam wynajem mieszkania przez airbnb.com. Zalet tego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim cena niższa niż za hotel, a więcej prywatności niż w hostelu. Jest również bardzo wygodnie – w mieszkaniu dostępna jest kuchnia, najczęściej z pełnym wyposażeniem. Niezależnie od tego jaki rodzaj noclegu wybierzesz pamiętaj, aby:

  • był on w niewielkiej odległości od centrum;
  • znajdował się w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej;
  • miał dobre połączenie z lotniskiem.

 


4. Spakuj się mądrze. Poza bagażem nadawanym zabierz ze sobą bagaż podręczny (sprawdź ograniczenia wielkości, jeżeli lecisz tanią linią). Do podręcznej walizki zabierz wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy:

  • miniaturki kosmetyków przydadzą się w dłuższej podróży;
  • komplet czystych ubrań na wypadek, gdyby bagaż rejestrowany nie doleciał razem z Tobą;
  • leki: wapno, tableki przeciwbólowe, aspirynę, witaminę C, stoperan i plastry;
  • ładowarki do telefonu lub komputera;
  • ciepłe skarpetki lub kapcie;
  • poduszkę – osobiście polecam mój ostatni nabytek – Ostrich Pillow Light, który spełnia funkcję poduszki, zagłówka, szalika i opaski na oczy.

 

Poduszka, zagłówek, szalik i opaska na oczy w jednym
Poduszka, zagłówek, szalik i opaska na oczy w jednym.


Jeżeli chodzi o bagaż nadawany to koniecznie wybierz solidną walizkę, która nie uszkodzi się w transporcie. Zabierz ze sobą tylko te rzeczy, które na pewno Ci się przydadzą. Przy pakowaniu warto zrobić listę must have i nice to have, a następnie stopniowo eliminować zbędny balast.

5. Niezależnie od tego gdzie zdecydujesz się zamieszkać musisz coś jeść. Zrezygnuj z jedzenia hotelowego – nie znajdziesz tam lokalnych przysmaków, a jedynie paszę dla przyjezdnych. Unikaj drogich, wypełnionych turystami restauracji blisko popularnych miejscówek. Jedz tam, gdzie lokalni mieszkańcy, a dostaniesz smaczmy i niedrogi posiłek. Jak to zrobić? Przede wszystkim zejdź ze szlaku, skręć w boczną uliczkę i wybierz lokal wypełniony tubylcami. Z pomocą przyjdzie Ci również aplikacja Yelp, gdzie znajdziesz lokale z Twojej okolicy, wraz z komentarzami, ocenami i zdjęciami potraw.

Typowe hawajskie śniadanie, czyli ryż smażony z warzywami i jajkiem sadzonym
Typowe hawajskie śniadanie, czyli ryż smażony z warzywami i jajkiem sadzonym.


6. Zapomnij o zwiedzaniu z przewodnikiem i daj się ponieść przygodzie. Przed wyjazdem zrób listę atrakcji, które chcesz odwiedzić. Sprawdź ich lokalizację na mapie i ułóż trasę wycieczki. Gwarantuję, że i tak wielu zaplanowanych rzeczy nie zrealizujesz, na ich miejsce wpadną natomiast niespodziewane atrakcje. Koniecznie poczytaj blogi podróżnicze, na których znajdziesz wiele cennych porad i wskazówek. Korzystaj również z Google Maps, gdzie dostępne są informacje o szlakach turystycznych i wskazówkach dojazdu oraz rozkłady jazdy komunikacji miejskiej.

7. Rezerwuj i kupuj bilety online. Unikniesz w ten sposób wielu kolejek i niepotrzebnej straty czasu. W wielu miejscach znajdzieś również wszelkiego rodzaju „city passy”, pozwalające na zakup biletów w pakiecie, dzięki czemu cena końcowa jest niższa. Warto spradzić tę opcję przed wyjazdem na etapie planowania podróży.

8. Najlepszym środkiem transporu są Twoje nogi. Zwiedzając pieszo masz okazję obserwować zwyczaje lokalnej ludności. Trafisz również na wiele atrakcji, nieopisanych w przewodnikach. Pamiętaj tylko, aby zabrać wygodne buty. Jeżeli odległości są za duże wybieraj komunikację miejską – oczywiście kup wcześniej bilet czasowy, obejmujący okres Twojej podróży. Unikaj natomiast wszelkiego rodzaju miejscowych wycieczek objazdowych i transporu dla turystów. Zwiedzanie z autobusu nie jest zbyt przyjemne i sporo kosztuje.

Kawiarnia przy drodze na Hawajach
W tej przydrożnej kawiarni znaleźć można bardzo dobrą latte


9. Nie znasz lokalnego języka? To nie problem. Wystarczą podstawy angielskiego i odwaga. Niezależnie od tego gdzie jedziesz (do Japonii, Izraela czy Maroka) w większości sytuacji wystarczy Ci mowa ciała i kilka podstawowych zwrotów. Szybko również poznasz lokalne określenia na cześć, dzień dobry czy dziękuję.  

10. Bądź odważny i nie bój się ryzyka. Korzystaj z okazji, gdy tylko się pojawiają. Nie odkładaj przyjemności na jutro i podążaj za marzeniami.


Nie odkładaj przyjemności na jutro i podążaj za marzeniami.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat podróży na Hawaje? Sprawdź moje wcześniejsze wpisy: