Moja wyprawka dla noworodka jest już praktycznie kompletna. Kupiłam wszystkie przydatne produkty, które pomogą mi w pielęgnacji córki w pierwszych kilku tygodniach jej życia. Na liście zakupowej nie umieściłam jednak zabawek i innych gadżetów, które uważam za zbędny wydatek na tym etapie. W końcu czy człowiek, którego życie przez pierwszy miesiąc skupia się na spaniu, jedzeniu i robieniu w pieluchy naprawdę potrzebuje tych wszystkich pięknych, acz niezauważalnych dla niego akcesoriów? Nie wydaje mi się. Według mnie są to gadżety wyłącznie poprawiające samopoczucie rodziców – są gotowi na 110% i nic ich nie zaskoczy. W rzeczywistości jednak z wydatkiem mogliby poczekać jeszcze chwilę.

Jestem zwolenniczką praktycznych prezentów. Dlatego uważam, że prezenty z okazji narodzin dziecka powinny być kupowane przede wszystkim z myślą o świeżo upieczonej mamie i tacie. Jest to dobra okazja, aby uzupełnić braki w ich wyprawce bądź podarować produkty, które i tak będą im niezbędne za kilka tygodni. Jeżeli jednak chcesz kupić prezent dla nowo narodzonego dziecka to mam dla Ciebie kilka podpowiedzi, które na pewno ułatwią ten trudny wybór.

prezent dla noworodka

Pomysł na prezent dla noworodka

Zanim wybierzesz się do sklepu pamiętaj o zasadzie 3P – prezent powinien być praktyczny, potrzebny i piękny. Warto też dowiedzieć się czy rodzice przypadkiem nie wyposażyli się już w dany produkt. Co w takim razie kupić dla maluszka? To z czego skorzysta w pierwszych kilku miesiącach swojego życia. Na prezent dla bardziej „dorosłych” dzieci szkoda w tej chwili wydawać pieniądze. Oto moje pomysły na prezent dla noworodka.

Karuzela do łóżeczka – wzrok dziecka jest jednym z najmniej rozwiniętych zmysłów tuż po urodzeniu. Dlatego umieszczanie kolorowych karuzeli nie ma większego sensu tuż po powrocie ze szpitala. Dopiero po kilku tygodniach wzrok się wyostrza, a dziecko zaczyna rozpoznawać kształty i kolory.

Szumiś – są rodzice, dla których jest to jeden z pierwszych zakupów wyprawkowych, są też tacy, którzy decydują się go odłożyć na później. Ja należę do tej drugiej grupy. Prawdą jednak jest, że biały szum pozytywnie działa na niemowlaki i pozwala im się uspokoić.

Przytulanka – to jedna z pierwszych zabawek dziecka, którą bez problemu można wręczyć noworodkowi. Ważne, aby wykonana była z miękkich, delikatnych i naturalnych tkanin.

Sensoryczne grzechotki na rączki i nóżki – podobnie jak w przypadku innych zabawek przydadzą się one bardzo, gdy dziecko zacznie robić coś więcej niż tylko spać, jeść i napełniać pieluchę. Grzechotki umieszczone na kończynach maluszka sprawdzą się na etapie, gdy nie potrafi jeszcze ono samodzielnie utrzymać nic w rączkach, niemniej wyraża zainteresowanie otaczającym światem. Tego typu grzechotki wspomagają rozwój motoryczny dziecka.

Grzechotki i gryzaki – w przeciwieństwie do grzechotek nakładanych na ręce i nogi te zabawki wymagają od dziecka umiejętności podnoszenia i trzymania przedmiotów.

Zabawki do kąpieli – zabawki kąpielowe sprawdzą się raczej wśród starszych dziecki, które nie tylko samodzielnie trzymają przedmioty, ale także potrafią siedzieć. Dzięki takim zabawkom kąpiel stanie się dla nich przyjemnością.

Książeczki edukacyjne – książeczka dla noworodka? Co Ty babo zwariowałaś? Jak się okazuje nie zwariowałam. Odpowiednio przygotowana książeczka pomaga dziecku ćwiczyć wzrok oraz rozpoznawać kształty i kolory – rozbudza jego zmysły.

Projektor z lampką – jeden z bardziej polecanych gadżetów, ułatwiających usypianie dzieci. Lampki nie tylko emitują delikatne światło, ale także tworzą na suficie miłe projekcje (np. poruszające się gwiazdy) oraz grają przyjemne kołysanki. Idealny gadżet dla rodziców, którzy chcą umieścić dziecko w osobnym pokoju już od pierwszych tygodni jego życia.

Mata edukacyjna – przyda się niejednej mamie, gdy dziecko zacznie samodzielnie unosić głowę oraz będzie podejmować pierwsze próby raczkowania. Na co zwracać uwagę kupując matę? Przede wszystkim powinna izolować od zimna, być wykonana ze skrawków materiałów o różnych kolorach i fakturach oraz mieć możliwość prania w pralce. Dobrze także, aby dało się wymieniać zabawki zawieszone na pałąkach.

Leżaczek – będzie potrzebny przede wszystkim w sytuacji, gdy dziecko nie zamierza dłużej spać, a mama nie chce zostawiać go samego. Wkłada wówczas maluszka do leżaka i zabiera ze sobą do kuchni czy łazienki. Kupując leżaczek warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji oparcia, dopuszczalną wagę, pasy bezpieczeństwa i zabawki zamontowane na pałąku.

To zapewne nie koniec listy pomysłów na prezent dla noworodka. Są rodzice, którzy wyposażą się w każdy gadżet zanim jeszcze pojawi się maluszek, a są też tacy, którzy z zakupami poczekają do momentu aż poznają swoją pociechę i będą znać jej potrzeby. Przed pierwszą wizytą warto zrobić mały wywiad i dowiedzieć się co akurat jest potrzebne im lub maleństwu.

A Ty jaki masz pomysł na prezent dla noworodka?


Jeśli spodobał Ci się ten wpis to daj mi o tym znać. Zostaw komentarz na blogu lub polub mnie na Facebooku.