Narodziny dziecka to duże wydarzenie nie tylko dla samych rodziców, ale także ich najbliższych i znajomych. Zwykle przy takiej okazji rodzinę powiększoną o nowego członka obdarowuje się prezentami. Niestety tutaj pojawia się pewien problem. Co byłoby odpowiednie dla małego bobasa i jego opiekunów? Jaki prezent dla młodych rodziców wybrać, aby nie musieli upychać podarku po kątach lub sprzedawać go na Allegro?

W przypadku prezentów wyznaję zasadę 3P – muszą być praktyczne, potrzebne i piękne. Jako przyszła mama, która kończy właśnie kompletowanie wyprawki wiem, że jest wiele gadżetów, z których na razie z różnych względów muszę zrezygnować. Jest jeszcze za wcześnie na ich zakup, nie są one artykułem pierwszej potrzeby więc ich zakup zostawiam na później lub zwyczajnie szkoda mi na nie pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że obraziłabym się, gdyby ktoś mi je podarował.

prezent dla młodych rodziców

Prezent dla młodych rodziców i ich dziecka

Zanim popędzisz do sklepu spróbuj dowiedzieć się w jakim stopniu rodzice mają skompletowaną wyprawkę oraz czego im jeszcze brakuje. Pamiętaj, że:

  • dobrze jest znać preferencje rodziców związane z wychowaniem dziecka oraz dopasować prezent do stylu życia jaki prowadzą;
  • skonsultowanie zakupu z rodziną i znajomymi pozwoli uniknąć podarowania tych samych artykułów – żaden rodzic nie wykorzysta kilku kocyków i otulaczy, zwłaszcza, gdy dziecko urodzi się latem;
  • dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup wspólnego prezentu o wyższej wartości – w myśl zasady, że lepiej mniej a dobrze;
  • jeżeli w domu są starsze dzieci to im także warto przynieść drobny upominek.

Oto krótka lista pomysłów na prezent dla młodych rodziców.

Pieluchy

To chyba najbardziej praktyczny prezent jaki można wybrać. Niby banał, ale przez pierwszy rok życia dziecka pieluszki przydadzą się w każdej ilości. Zanim jednak udasz się do najbliższego supermarketu po paczkę popularnych jednorazówek upewnij się na jaki rodzaj pieluchowania zdecydowali się rodzice. Tym, którzy wybrali wariant pieluch wielorazowych, warto podarować dobrej jakości pieluszkę typu kieszonka lub otulacz z bardzo chłonnym wkładem. Unikaj natomiast wszelkiego rodzaju tortów z pieluch, o których można przeczytać na forach dyskusyjnych.

Nebulizator

Nie jest to produkt, znajdujący się na szczycie listy zakupowej. Osoby spodziewające się pierwszego dziecka nie są nawet świadome, że taki gadżet będzie im już wkrótce niezbędny. Nebulizator zaczyna być potrzebny dopiero w sytuacji, gdy dziecko łapie pierwsze infekcje.

Nawilżacz powietrza

Przyda się zwłaszcza zimą, gdy w wyniku ogrzewania powietrze w mieszkaniu staje się suche i dochodzi do podrażniania błon śluzowych. Osobiście jestem zauroczona nawilżaczem z lampką od Muji i na pewno wyposażę się w niego już po urodzeniu dziecka. Na rynku dostępne są także inne modele nawilżaczy, które powinny poradzić sobie z zadaniem.

Termofor

O tym gadżecie rodzice zaczynają myśleć dopiero w sytuacji kiedy dziecko ma kolki lub zaczyna chorować. Zakupu dobrze nie odkładać na ostatnią chwilę, aby w panice nie biegać po sklepach i aptekach. Ja przyznam szczerze nie wiedziałam, że termofor jest niezbędny. Na szczęście wiele osób bardziej doświadczonych w temacie ode mnie zarekomendowało mi go, a zwłaszcza wersję z pestkami wiśni.

Album na zdjęcia

Najlepiej, aby był spersonalizowany. Każdy rodzic chce mieć piękne miejsce, w którym będzie przechowywać pamiątki związane ze swoim dzieckiem, dlatego właśnie album na zdjęcia to prezent wręcz idealny. I w dodatku nie kosztuje zbyt wiele. Najlepiej połączyć go z voucherem na sesję zdjęciową noworodka.

Zabawki

Moim zdaniem jest to najmniej potrzebny prezent, niemniej jeżeli ktoś bardzo chce to nie można mu zabronić. Wybierając się do sklepu trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach: nie kupuj pluszaków (zbierają one tylko kurz) i wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku dziecka. W przypadku zabawek dla niemowlaków pojawiają się pewne ograniczenia, niemniej na pewno coś uda się znaleźć. Ja polecałabym zabawki sensoryczne, np. grzechotki na nóżki bądź gryzaki.

Kosmetyki i zestawy pielęgnacyjne

W wielu poradnikach na pewno przeczytasz, że dobrym pomysłem na prezent są gotowe zestawy pielęgnacyjne, zawierające kosmetyki. Zanim jednak zamówisz taki pakiet chemii upewnij się, że jest on zgody z wyborem rodziców lub dziecko nie jest uczulone na któryś z produktów. Każdy zakup kosmetyków, nawet popularnego Sudokremu, należy skonsultować.

Ubranka

Tego nigdy za wiele. Warto jednak pamiętać, aby nie kupować zbyt małych rozmiarów, typowych dla noworodka. Tych rodzice na pewno mają już pod dostatkiem. Lepiej wybrać rozmiar dla dziecka w wieku 3-6 miesięcy. Na co jeszcze zwracać uwagę kupując ubranka? Jakość materiału jest tutaj kluczowa i zdecydowanie najlepsze będą rzeczy wykonane z ekologicznej bawełny lub innych naturalnych materiałów, np. bambus (zasada ta dotyczy wszystkich tekstyliów). Kluczowa jest także pora roku – nie ma sensu kupować grubych ubranek, jeżeli dziecko rodzi się na wiosnę.

Karta podarunkowa

Sprawdzi się znacznie bardziej niż kolejne śpioszki w rozmiarze 52, z których noworodek wyrośnie w ciągu dwóch tygodni. Dzięki niej rodzice będą mogli uzupełnić zapas ubranek o to, co faktycznie jest im niezbędne oraz wybiorą dogodny moment na zakupy. Kupując kartę warto upewnić się, że ma ona długi czas na realizację znajdujących się na niej środków.

Wychodne

To chyba najlepszy prezent dla młodych rodziców. Dlatego jeżeli nie wiesz jaki podarek wybrać bądź nie dysponujesz odpowiednimi środkami wystarczy kawałek kartki z deklaracją „Niania na telefon. Chętnie zajmę się Twoim dzieckiem. Powiedz tylko kiedy.”

Prezent dla mamy

W całym tym szale zakupowym prezentów dla noworodka nie należy zapominać o cichej bohaterce, która przed chwilą wykonała gigantyczny wysiłek. Jej również należy się pamięć. Unikaj kupowania kwiatów, słodkości i alkoholu. Młoda mam jeszcze przez długi czas nie będzie mogła wypić wina, a czekoladki to ostatnia rzecz, na którą ma ochotę, rozpoczynając walkę o powrót do figury sprzed ciąży. Lepszym rozwiązaniem są naturalne kosmetyki ujędrniające ciało czy olejki zapachowe do kąpieli.

A Ty jaki masz pomysł na prezent dla młodych rodziców i ich dziecka?


Podobał Ci się ten poradnik? Skomentuj go lub podziel się nim z innymi.