Im bliżej mojego urlopu tym bardziej zaczynam się stresować. Czy powinnam w 23 tygodniu ciąży wsiadać do samolotu i lecieć na drugi koniec świata? Tyle przecież życzliwych komentarzy usłyszałam na ten temat od innych kobiet. Że to niebezpieczne, że się puchnie, że niewygodnie i kręgosłup boli, że przedwczesny poród… Głowa mi pęka od tego wszystkiego. Wiem, że w drugim trymestrze lot samolotem, nawet długi, nie stanowi zagrożenia ani dla dziecka, ani dla matki. Niemniej perspektywa kilkunastu godzin w metalowej puszce nieco mnie przeraża. Nie żebym wcześniej była wielką entuzjastką samolotów. Każdy dłuższy lot od zawsze był dla mnie największą zmorą urlopową.

czy w ciąży można latać samolotem

Designed by Freepik

Czy w ciąży można latać samolotem?

Jest to moja pierwsza ciąża dlatego bardzo poważnie podchodzę do każdej decyzji, która może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Nie jestem jednak typem osoby, która przez 9 miesięcy mogłaby siedzieć w jednym miejscu i cierpliwie czekać na dzień zero. Dlatego pomimo wszystkich dobrych rad, których mi udzielono, zdecydowałam się lecieć.

Zgodnie ze informacjami jakie udało mi się zgromadzić (a zrobiłam solidny research) w ciąży można bezpiecznie podróżować samolotem. Dotyczy to drugiego trymestru i ciąży przebiegającej prawidłowo. Linie lotnicze bez większych zastrzeżeń wpuszczają na pokład samolotu kobiety do 28 tygodnia ciąży. Natomiast pomiędzy 28 a 36 tygodniem wymagane jest specjalne zaświadczenie, w którym lekarz potwierdza brak przeciwskazań do podróży.

Jak przygotować się do lotu samolotem w ciąży?

Jeżeli czujesz się dobrze, a Twoja ciąża przebiega prawidłowo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na upragniony urlop przed rozwiązaniem. Zwłaszcza, że przez kolejnych kilka miesięcy po porodzie kolejna taka okazja może nie wydarzyć się zbyt szybko. Ważne tylko, aby odpowiednio przygotować się do lotu.

Skonsultuj podróż z lekarzem prowadzącym ciążę

To przede wszystkim – nigdy nie podejmuj ważnych decyzji samodzielnie. Lekarz, który prowadzi Twoją ciążę zdecyduje o tym, czy wysiłek jakim jest podróż samolotem jest wskazana w Twoim stanie. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, a wyniki wszystkich badań są w normie to nie powinnaś mieć problemów z uzyskaniem zgody. W końcu zadowolona i zrelaksowana przyszła mama to zadowolone i zrelaksowane dziecko.

Kup bilet o podwyższonym standardzie

Wiem, że nie zawsze jest to możliwe, głównie ze względów finansowych. Niemniej jeżeli tylko jest to w Twoim zasięgu zdecyduj się na wyższą klasę rezerwacji niż ekonomiczna. Wiele linii lotniczych za dodatkową opłatą lub w ramach programów lojalnościowych udostępnia klasę economy plus, w której możesz podróżować w o wiele lepszych warunkach niż w standardowej klasie ekonomicznej. Masz wygodniejszy fotel, większą poduszkę, lepszy posiłek i zdecydowanie więcej miejsca na nogi. To niby niewiele, ale uwierz mi, ma to ogromne znaczenie przy długiej podróży.

Poinformuj linie lotnicze, że jesteś w ciąży

Przewoźnik powinien wiedzieć o Twoim stanie, aby móc zapewnić Ci odpowiednią opiekę w sytuacji, gdyby nastąpiły jakieś komplikacje. Dodatkowo niektóre linie oferują specjalne udogodnienia dla kobiet w ciąży, m.in. pierwszeństwo wejścia na pokład czy miejsca specjalne w pierwszych rzędach. Można też liczyć na dodatkową opiekę ze strony stewardes. Nie jest to standardem (zwłaszcza w tanich liniach), dlatego ważne, aby odpowiednio wcześniej zgłosić się do przewoźnika i dowiedzieć się jakie uprawnienia przysługują ciężarnym.

Ubierz się wygodnie

Ta zasada nie dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży, ale wszystkich podróżujących na dłuższych trasach. Spodnie dresowe, ciepłe skarpety, t-shirt i rozpinana bluza to podstawowy strój do samolotu. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą skarpet kompresyjnych, które pomogą zapobiegać opuchnięciu nóg. Ja obowiązkowo mam ze sobą też klapki na oczy i poduszkę marki Ostrich Pillow, która nie tylko podtrzymuje moją głowę, ale dodatkowo działa jak szalik.

Usiądź obok przejścia i ruszaj się

Nie chcesz przecież przeciskać się pomiędzy innymi pasażerami idąc do toalety. Powinnaś także często wstawać, aby wykonać proste ćwiczenia poprawiające krążenie. Spaceruj pomiędzy siedzeniami, rób przysiady, stawaj na palcach. Zapoznaj się też z instrukcjami prostych ćwiczeń, umieszczonymi w kieszeni fotela, które będziesz mogła wykonywać bez wstawania z miejsca.

Pij dużo wody

Chyba nie muszę tłumaczyć jak niebezpieczne dla kobiet w ciąży jest nawet najmniejsze odwodnienie. 100 ml niegazowanej wody co godzinę to absolutne minimum.

Zabierz ze sobą zdrowe przekąski

Jedzenie w samolocie do najsmaczniejszych nie należy. Wielokrotnie podczas długiej podróży zdarzyło mi się zajadać głód przekąskami typu paluszki czy orzeszki, rozdawanymi między posiłkami. Niestety pusty żołądek plus turbulencje mogą w efekcie mieć przykre konsekwencje. Dlatego zawsze mam ze sobą jakieś niewielkie przekąski (np. chrupkie pieczywo), po które sięgam w sytuacji awaryjnej.

Do lotu pozostało zaledwie kilka dni. Nie pakuję póki co walizki, ponieważ czeka mnie jeszcze jedna wizyta u lekarza i szereg badań kontrolnych. Mam nadzieję, że otrzymam zielone światło i już wkrótce będę mogła pokazać małej Kalince kilka ciekawych miejsc. Oby tylko dziecko zaraziło się zamiłowaniem do podróży.

A czy Ty podróżowałaś w w ciąży? Jakie są Twoje doświadczenia?


Podobał Ci się ten wpis? Skomentuj go lub podziel się nim z innymi.