Ciąża to wspaniały okres, kiedy kobieta przygotowuje się do bycia matką. To stan wyjątkowy, kiedy oczy wszystkich najbliższych i znajomych zwrócone są w jej kierunku. Traktowana jest w sposób wyjątkowy, dzięki czemu ciąża posiada wiele zalet. Oczywiście najważniejszą z nich jest fakt, że już za kilka miesięcy będziesz mieć dziecko. Istnieje jednak wiele innych plusów wynikających z nowego stanu.

zalety bycia w ciąży

Jakie są zalety bycia w ciąży?

Ciąża jest dobrą wymówką praktycznie na wszystko. Nie masz ochoty wychodzić dzisiaj z domu? Chcesz dłużej zostać w łóżku? Na obiad wolisz kuchnię tajską od chińszczyzny? Teraz w każdej sytuacji możesz powołać się na swój stan błogosławiony. Nikt przecież nie będzie sprzeczać się z ciężarną. To jednak nie wszystko! Są jeszcze inne przywileje, z których możesz, a wręcz powinnaś skorzystać. Pamiętaj, że ciąża trwa tylko 9 miesięcy, więc nie czekaj do ostatniej chwili i czerp przyjemność ze swojego stanu. Ja korzystam kiedy tylko mogę. I wiesz co? Dobrze mi z tym!

Jesz to, na co masz ochotę i nikt nie robi Ci wyrzutów

Nie smakuje Ci obiad ugotowany przez teściową? Koleżanka upiekła zakalec? A może zupa w restauracji jest za zimna? Już więcej nie musisz przejmować się tym wszystkim i szukać wymówek dlaczego nie jesz, w które i tak nikt nie uwierzy. Możesz wprost odmówić zjedzenia tego, co akurat masz na talerzu. Zasada ta działa także w drugą stronę. Wszyscy z ogromną przyjemnością spełnią Twoje jedzeniowe zachcianki. Każdy także przymknie oko na dziwne kulinarne połączenia i nie będzie marudzić, jeżeli przesolisz ziemniaki lub rozgotujesz makaron.

Darmowa pomoc domowa i wsparcie przy zakupach

Szczerze to nie pamiętam już kiedy ostatni raz robiłam gruntowne sprzątanie mieszkania. Zapach chusteczek do ścierania kurzu przyprawia mnie o mdłości, dostaję zadyszki przy odkurzaniu podłogi, a w stronę okien już nawet nie patrzę. Zresztą zimą przez cały czas jest ciemno, więc nie muszę odsłaniać rolet. Z prac domowych pozostało mi wyłącznie pranie i gotowanie (to drugie zresztą sprawia mi przyjemność). Podobnie jest z zakupami. Moja rola ogranicza się do przygotowania listy zakupów i zajęcia miejsca w kolejce do kasy. Całą najgorszą robotę (w tym noszenie ciężkich toreb) robi za mnie Radek. Nie to, abym mu się z tym narzucała. Nie pozwala mi nawet przynieść chleba z piekarni.

Obsługa bez kolejki

Ile razy rezygnowałaś z zakupów tylko dlatego, że nie miałaś ochoty stać w kolejce? Korzystaj bez skrępowania z kas pierwszeństwa, gdy tylko jest taka możliwość. Nieważne, że pozostali współkolejkowicze krzywo na Ciebie patrzą i szepczą niemiłe epitety pod Twoim adresem. Ich kręgosłup nie musi dźwigać dodatkowego ciężaru, więc niech poczekają kilka minut dłużej.

Miejsce w komunikacji miejskiej

W pierwszych tygodniach ciąży byłam świadkiem, jak kobieta z wyraźnie wystającym brzuszkiem weszła do zatłoczonego tramwaju i grzecznie poprosiła nastolatkę stukającą w telefon o ustąpienie miejsca. Dziewczyna była w dużym szoku, niemniej okazała się na na tyle rozgarnięta, że szybko zorientowała się, iż zajmuje miejsce dla ciężarnej. Ja nie mam jeszcze na tyle odwagi, aby zwracać ludziom uwagę. Niemniej zdarza mi się celowo rozpiąć płaszcz i wystawić wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Zwłaszcza, gdy wracam zmęczona z pracy.

Nikt Ci nie robi wyrzutów, że przychodzisz w dresach do biura

Tak, to jest chyba najlepsze z tego wszystkiego. Może nie noszę typowych lampasów i bluzy z kapturem, niemniej wybieram teraz zdecydowanie luźniejszą odzież, która nie krępuje moich ruchów. Zwłaszcza w dni, gdy wiem, że nie spotkam na korytarzu żadnego z klientów. Początkowo współpracownicy krzywo spoglądali widząc mnie w tak swobodnym stroju, szybko jednak przyzwyczaili się do tego widoku.

Powiększy Ci się biust

To jest dobra wiadomość zwłaszcza dla kobiet mających niewielki rozmiar piersi. Możesz liczyć na co najmniej dwa rozmiary przez cały okres ciąży. Piersi stają się nie tylko większe, ale także bardziej okrągłe i jędrne, a brodawki wyraźnie zaakcentowane. Twój facet będzie zachwycony.

(Tymczasowy) koniec z antykoncepcją

Na 9 cudownych miesięcy zapomnisz o tabletkach, plastrach, prezerwatywach czy innych środkach, z których do tej pory korzystałaś. Skończy się też stres na koniec każdego cyklu w przypadku pominięcia tabletki, odklejenia plastra lub spontanicznego zbliżenia bez zabezpieczeń. Korzystajcie póki możecie.

Gwarancja zatrudnienia

Prawo pracy jest po Twojej stronie i nikt bez wyraźnego powodu (w postaci działania na szkodę pracodawcy) nawet nie pomyśli, aby Cię zwolnić. Podczas ciąży przysługuje Ci także wiele przywilejów, które powinnaś znać i wykorzystywać dla własnego komfortu i wygody. L4 od momentu, gdy tylko zobaczysz dwa paski na teście, nie jest wcale takim idealnym rozwiązaniem. Można z powodzeniem łączyć ciążę i pracę zawodową.

Przywileje w pracy

Nie znam dokładnie całego kodeksu, niemniej w przypadku pracy w biurze masz wiele przywilejów, z których powinnaś korzystać. Najważniejszym z nich jest praca z komputerem w pozycji siedzącej przez maksymalnie 4h dziennie. Do tego dochodzi jeszcze zakaz nadgodzin oraz delegacji bez Twojej zgody.

Początkowo strasznie krępowałam się korzystać z tych przywilejów. Przez cały pierwszy trymestr wręcz ukrywałam ciążę, aby nie stracić projektów. Kiedy jednak skrajnie wyczerpana, zasypiając w taksówce, wracałam z całodniowego warsztatu u klienta, doszłam do wniosku, że koniec z tym. Czas przestać bawić się w bohatera organizacji, niech teraz wykażą się inni. Mniej więcej od 19 tygodnia zaczęłam czuć ruchy dziecka. Jego aktywność wzmaga się ok godziny 16. Mam wrażenie, że daje mi w ten sposób znać, iż pora się zbierać. Jakby mówiło „Matka, rusz swoje 4 litery i mnie nakarm!”. Cóż więc mam zrobić, wstaję i wracam do domu szykować kolację.

A Ty jakie widzisz zalety z bycia w ciąży?


Podobał Ci się ten wpis? Skomentuj go lub podziel się nim z innymi.