Wakacje nigdy nie są takie, jak sobie wyobrażaliśmy. Wielu faktów nie uda się przewidzieć i zaplanować. Często brakuje także wiarygodnych informacji, a dane w przewodnikach turystycznych lub na blogach podróżniczych nie są obiektywne i wiarygodne. Ostatecznie pojawiają się też zdarzenia losowe, które całkowicie są poza jakimkolwiek wpływem. Podczas urlop w Korei zdarzył mi się chyba możliwie najgorszy scenariusz, stawiający całą podróż pod znakiem zapytania. Na kilka godzin przed wylotem dowiedziałam się, że w kraju panuje epidemia MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Sytuacje kryzysowe na wakacjach

Co w takiej sytuacji robić? Lecieć czy nie lecieć? Z jednej strony jest strach przed ewentualnym zachorowaniem, z drugiej natomiast brak możliwości anulowania rezerwacji i utrata upragnionego urlopu. Newsy znalezione w sieci informowały o kolejnych zachorowaniach, a nagłówki w stylu „śmiercionośny wirus w natarciu” nie napawały optymizmem. Media jednak zawsze szukają sensacji, dlatego są one ostatnim źródłem informacji, do jakich powinno się zaglądać w celu uzyskania obiektywnej i wiarygodnej opinii . Co w takim razie robić?
 Seul

Przede wszystkim spokój

Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz w takiej sytuacji jest panika. Usiądź na chwilę, pozwól opaść emocjom i zacznij racjonalnie myśleć. Kiedy już się opanujesz przeanalizuj całą sytuację na chłodno i podejmij decyzję.

Zachowaj spokój

Sprawdź informacje w wiarygodnym źródle

Niezależnie od tego gdzie jedziesz i jak jest tam bezpiecznie przed każdą podróżą odwiedź stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdź aktualne ostrzeżenia dla podróżujących. Pobierz aplikację iPolak, która zawiera w pigułce wszystkie informacje, jakie mogą być Ci potrzebne. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego warto także sprawdzić aktualne stanowisko WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Pamiętaj – wyjeżdżając do pewnych krajów musisz poddać się szczepieniom.
W przypadku epidemii MERS w Korei nie było realnego zagrożenia. Zarówno MSZ, jak i WHO nie odradzały wyjazdów do tego kraju. Obie organizacje natomiast zalecały zachowanie szczególnych środków ostrożności, zapobiegających przenoszeniu się wirusa.

Stosuj się do zaleceń lokalnych władz

Po wylądowaniu w Seulu byłam nieco przerażona. MERS do Korei kilka tygodni wcześniej przywiózł turysta odwiedzający Arabię Saudyjską. Jako, że podróżował przez Incheon International Airport to na lotnisku wydzielono strefy kwarantanny, w których przebywał chory (głównie męskie toalety). Dodatkowo w celu zachowania bezpieczeństwa każdy podróżny po opuszczeniu portu lotniczego i przed wejściem do środków komunikacji publicznej zobowiązany był do założenia maseczki ochronnej na twarz oraz dezynfekcję rąk aż po same łokcie. Dyskusji w tym temacie nie przewidywano.
Epidemia MERS w Korei

Zachowaj środki ostrożności

Zasada „częste mycie skraca życie” zdecydowanie nie pasuje do tego scenariusza. Wybierając się w każdą podróż koniecznie trzeba wyposażyć się w niezbędne środki higieniczne. Podstawą jest żel do dezynfekcji dłoni. Niezwykle przydatne okazują się także chusteczki nasączone środkiem do mycia, którymi wytrzeć można nie tylko ręce, ale także twarz. Wybierając kierunki zatłoczone warto założyć maseczkę ochronną – wirus przenosi się drogą kropelkową, więc wystarczy kichnięcie, aby narazić się na zachorowanie.
Pomimo tego, że rząd Korei krytykowany był za późną reakcję w sprawie epidemii to chciałabym pochwalić ich za komunikację problemu. We wszystkich miejscach publicznych typu muzea, parki, świątynie, komunikacja publiczna czy nawet kawiarnie wywieszone były komunikaty ostrzegawcze. Bardzo często znaleźć można była także ogólnodostępne środki do dezynfekcji dłoni.
Epidemia MERS w Korei

Unikaj miejsc zatłoczonych

Metro, kino, teatr, targ czy inne miejsca skupiające dużą grupę ludzi na niewielkiej przestrzeni stanowią potencjalne zagrożenie. Jeżeli jest to możliwe wybieraj alternatywne rozwiązania. Szczęśliwie dla nas w Seulu praktycznie nie musieliśmy korzystać z publicznego transportu, a większość tras pokonywaliśmy pieszo.

Niestety zastosowane środki bezpieczeństwa spowodowały, że musieliśmy zrezygnować z niektórych atrakcji. Wyjazd do strefy zdemilitaryzowanej, niektóre muzea i popularne musicale odłożyliśmy na kolejną wizytę w Seulu.

Metro w Seulu

IMG_0649

Ubezpiecz się

W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” przed podróżą warto zadbać o opiekę medyczną. Wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej nie ma potrzeby kupowania dodatkowego ubezpieczenia. Wystarczy zgłosić się do NFZ z wnioskiem o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Natomiast w sytuacji, gdy podróżujesz poza strefę UE wykup odpowiednie ubezpieczenie. Nie będę robić reklamy ubezpieczycielom dlatego nie polecę Wam żadnego operatora. Warto jednak rozeznać temat przed wylotem oraz zapoznać się  rekomendacjami Rzecznika Ubezpieczonych.

Niezależnie od tego z jaką sytuacją ma się do czynienia podstawą jest spokój, ocena na chłodno i zdrowy rozsądek. Jeżeli minimo wszystko zdecydujesz się na wyjazd to koniecznie dostosuj swoje plany do realiów, w których się znajdujesz. Środki bezpieczeństwa muszą być zachowane, niemniej nie należy przesadzać i zamykać się w czterech ścianach hotelu, rezygnując z przyjemności. Jeżeli lokalna ludność nie panikuje to zachowaj podobny (umiarkowany) spokój.

koreańska restauracja

 

Podróż do Korei – pełna relacja.


Podobał Ci się ten tekst? Podziel się nim z innymi!